TOKAT KEBABI SOBASI

Tokat Mangalı
Tokat kebabı, taze kuzu eti, tereyağı, patlıcan, domates, yeşil biber, patates, soğan, sarımsak ve özel pişirilmiş kebap pidesi kullanılarak yapılan Tokat yöresine ait bir yemektir. Özel kebap ocaklarında yapılır.

Tokat Kebabı Sobası
Küçük parçalar halinde kesilen etler baharat, biber ve soğanla terbiye edildikten sonra hafif yağlanmış şişlere takılmak üzere bekletilir. Şişlere biraz margarin sürülür.Şişlerin en başına et ve sebzelerin düşmemesi için patlıcanın sap kısmı takılır. Şiş üzerine bir et bir sebze ve sebze aralarına bir parça margarin ve bir iki diş sarımsak dizilir. Patlıcanların kabuğu alınmaz yarıdan kesilmiş ve uzun selvi doğranmış patlıcanlar önceden hafifçe tuzlanmalıdır. Birkaç şişe de etler müstakil olarak takılır.
tokatkebabisobasi Tokat Kebabı Ocağı
Kebap ocağının ortasında bulunan yatay demire şişler asılır. Fırının iki tarafında bulunan yatay bölümde yanan odunların ateşi ile pişmeye bırakılır. Fırının alt kısmında bulunan şaç tepsiye damlayan yağlar toplanır. Özel pişirilmiş pideler bir tepsiye yayılır. Pişen etler ve sebzeler bunun üzerine sıyrılır. Tepsinin ortasına pişen domatesler konulur. Üzerine toplanan yağlardan gezdirilerek servise alınır.

Devami..

tokatkebabitarifitokatkebabiistanbul

TOKAT KEBABI TARIFI

Tokat Kebabı Sobası

Ürünümüz emaye kaplamalıdır üst kapağı paslanmaz kromçeliktir Sadece bizim ürünümüzde kulanılan kromçelik sacın avantajı kebabın buharı fırının içine akacağından normal sacın paslanma riski vardır.Bakalit tutamağı ile eliniz yanmadan kolayca açabilirsiniz.Alt çekmecesi emaye kaplamalı pres baskılı sızdırmaz yekpare gövdelidir.Uzun yıllar eskitemeden kullanabilirsiniz.Eskiyen Parçanızı temin edebilirsiniz.

Devami..

TOKAT MANGALI

Yerli yabancı turistlerinde rağbet gösterdiği Tokat kebabını kendine has lezzeti ile bir defa tadan bir daha tatmak istiyor.Kuzu eti, kuyruk yağı, domates, patlıcan, sarımsak, patates ve biberin kesilerek bir şişe dizilerek iki tarafında ateş yanan özel fırında pişirilen Tokat Kebabı ayrıca sabır gerektiriyor. Yaklaşık 10-15 dakikada pişen kebaba asıl lezzeti veren ise şişin en üst kısmına takılan kuyruk yağı oluyor.Dede mesleği kebapçılığı yaklaşık 17 yıldır sürdüren Fatih Mehmet Mollaoğlu, Tokat kebabını diğer kebaplardan ayrılan özelliğinin kuşbaşı kuzu etinden yapılması olduğunu kaydetti.

Tokat Mangalı

tokatmangali

Tokat Kebabı Malzemeler

1 kg Taze dana eti,
1.5 çay bardağı zeytin yağı,
4 adet patlıcan,
5 adet domates,
250 gr yeşil biber,
3 adet patates,
2 adet soğan,
5 diş sarımsak

Tokat Kebabı Sobası

Kebap ocağının ortasında bulunan yatay demire şişler asılır. Fırının iki tarafında bulunan yatay bölümde yanan odunların ateşi ile pişmeye bırakılır.Tokat kebabı, taze kuzu eti, tereyağı, patlıcan, domates, yeşil biber, patates, soğan, sarımsak ve özel pişirilmiş kebap pidesi kullanılarak yapılan Tokat yöresine ait bir yemektir. Özel kebap ocaklarında yapılır.

Tokat Sobası

Tokat mangalı odunla calışır. ete komur isi dumanı olmadan fırında pişirir gibi lezzetli tokat kebabı yapabilirsiniz..Özel pişirilmiş pideler bir tepsiye yayılır. Pişen etler ve sebzeler bunun üzerine sıyrılır.Kebap ocağının ortasında bulunan yatay demire şişler asılır. Fırının iki tarafında bulunan yatay bölümde yanan odunların ateşi ile pişmeye bırakılır. Fırının alt kısmında bulunan şaç tepsiye damlayan yağlar toplanır.Müşterilerimizin önerisi ile komple kuzu budu koyup kuyu tandır.Bütün tavuk alt tepsiye ıslanmış pirinç koyarak pilav,Kuzu kaburga kebabı artık gerisi size kalmış daha neler neler....!Tüm malzemesi beraberindedir şişler 10 adettir.

Tokat Kebabı Tarifi

Devami..